“Doğal Doğum Felsefesi” Konulu Konferans

07.12.2016 tarihinde RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda “Doğal Doğum Felsefesi” konulu konferans gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak KTÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Ebelikte Araştırma Geliştirme Derneği (EBEARGE) Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Songül AKTAŞ katıldı.

Konferansa dinleyici olarak RTEÜ Sağlık Yüksekokulu müdürü, öğretim elemanları ve öğrencileri, RTEÜ SHMYO öğretim elemanları, RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi  ve Rize Devlet Hastanesi’nde görev yapan ebe ve hemşireler katıldı.

Konferansta, doğal doğumun anne ve bebek sağlığı açısından faydaları, doğal doğumun gerçekleşebilmesi için neler yapılması gerektiği ve doğumu yöneten sağlık personelleri için öneriler anlatıldı.

Konuşmasında, doğal doğumda kadının zihnen ve bedenen doğuma hazır olmasının önemine değinen Yrd. Doç. Dr. Songül AKTAŞ, eşlerin manevi desteğinin kadınlar için çok önemli olduğunu, eşlerin gebelik döneminde eğitildikten sonra doğuma birlikte katılmalarını söyledi.

Doğumdan önce yürüyüşün, merdiven çıkmanın, masaj yapmanın, banyo yapmanın vücudu gevşettiğini ve doğumu kolaylaştırdığını ifade eden AKTAŞ, “Doğum ortamında kişi sayısı sınırlı olmalı, ses, gürültü olmamalı, dinlendirici müzik dinletilmeli ve annenin korkuları azaltılmalı, eğer anne korkarsa bebek de güvenli bir ortam bulamadığından ilerleyemez.” dedi.

Doğal doğumun daha az analjezi gereksinimi, daha az tıbbi ve cerrahi müdahale, annenin doğuma aktif katılması, anne bebek bağlanmasındaki artış gibi yararlarına dikkat çeken AKTAŞ, anne ve bebeğe faydaları açısından doğumdan hemen sonra bebeğin emzirilmesini ve anneyle birlikte tutulması gerektiğini belirtti.

Doğumu yöneten sağlık personelleri için de önerilerde bulunan AKTAŞ, “Doğum kendiliğinden başlamalı, anneye hareket özgürlüğü tanınmalı, gereksiz her türlü müdahaleden kaçınılmalı, sırt üstü yerine yan yatış pozisyonları desteklenmeli, psikolojik ve fiziksel destek verilmeli, güler yüzlü, anlayışlı, yol gösterici ve güven verici olunmalı.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Soru cevap bölümü ile sona eren konferansta RTEÜ Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe GÜMÜŞLER BAŞARAN tarafından Yrd. Doç. Dr. Songül AKTAŞ’a teşekkür belgesi, çiçek ve şilt takdim edildi. Bunun ardından konferansın düzenleme kurulunda yer alan okulumuz öğretim elemanları Öğr. Gör. Şule KURT, Öğr. Gör. Dr. Nuray DEMİRCİ GÜNGÖRDÜ ve Öğr. Gör. Vacide AŞIK ÖZDEMİR’e Yrd. Doç. Dr. Ayşe GÜMÜŞLER BAŞARAN tarafından teşekkür belgeleri verilerek günün anısına toplu fotoğraf çekildi.