Faaliyetlerimiz

 Yüksekokulumuz tarafından "İş Sağlığı ve Güvenliğinde Hemşireliğin Yeri" konulu panel düzenlendi.
 
12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası nedeniyle 12 Mayıs 2016 tarihinde üniversitemizin kongre ve kültür merkezinde okulumuz tarafından "İş Sağlığı ve Güvenliğinde Hemşireliğin Yeri" konulu panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak Avrasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve İşyeri Hekimi Yrd. Doç. Dr. Osman YILDIZLAR ve İş Güvenliği Uzmanı Öğr. Gör. Seda BAĞBANCI katıldılar. Panelin sonunda üniversitemiz rektör yardımcısı Prof. Dr. Hasan EFE tarafından Yrd. Doç. Dr. Osman YILDIZLAR'a, Sağlık Hizmetleri MYO müdürü Doç. Dr. Levet TÜMKAYA tarafından Öğr. Gör. Seda BAĞBANCI'ya teşekkür belgesi ve plaket takdimi yapılarak panel sonlandırıldı. 


Yüksekokulumuz Müdür Yardımcısı Öğr.Gör.Nuray DEMİRCİ’nin ”Hospiz Kavramına Bakış- Almanya Örneği ve Türkiye için Hospiz Modeli Önerisi”başlıklı doktora tezi 09.07.2015 tarihli Haber Hürriyeti Gazetesinde yayınlanmıştır.Haber için linke tıklayınız.

http://www.haberhurriyeti.com/turkiye-icin-hospiz-ve-yasam-destek-evi-124161.html

 

2014-2015 I. Dönem Mezuniyet Programımız,

2014-2015 I. Dönem Mezuniyet Programımız, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Hasan EFE ve Prof. Dr. İstiklal Yaşar VURAL, Müdürümüz Hüseyin Avni
UYDU,  Akademik ve İdari Personelimiz, öğrencilerimiz ve ailelerinin yoğun katılımlarıyla Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

IMG_9860IMG_9869IMG_9876IMG_9891

Programda Protokol konuşmalarının ardından, önceki yüksekokul müdürlerinden Doç. Dr. Levent TÜMKAYA’ya verdiği hizmetlerinden dolayı plaket takdimi yapılarak Dönem I. II.
ve III.’süne plaketleri ve hediyeleri verildi.

IMG_9898

Ayrıca bu yıl mezun olan 62 hemşireye diplomaları takdim edildi.

IMG_0007 IMG_0018 IMG_0020 IMG_0027  IMG_0030  IMG_9993  IMG_9999 IMG_0128

Diploma töreninin ardından hemşirelerimize Yüksekokulumuz Hemşirelik Esasları Anabilim Dalı Başkanı Öğr. Gör. Nuray DEMİRCİ hemşirelik yeminini yaptırdı. Yemin Töreninin ardından keplerini atarak birbirlerinin mezuniyetlerini kutlayan öğrenciler aileleriyle ve öğretim elemanları ile hatıra fotoğrafı çekimiyle program sona erdi.

IMG_0096     IMG_0089  IMG_0104  IMG_0108  IMG_0133  IMG_0125

Sağlık Yüksekokulu Ailesi olarak ilk mezunlarımızı vermenin onur ve gururu ile 62 Genç hemşiremize bundan sonraki yaşamlarında sağlık, mutluluk ve başarılar diliyoruz.

Hastane Enfeksiyonları Kontrolü ve Yönetimi:  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi(RTEÜ) Sağlık Yüksekokulu konferans salonunda 03.06.2014 tarihinde “Hastane Enfeksiyonları Kontrolü ve Yönetimi” konulu panel düzenlenmiştir. Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinin geniş katılımı ile gerçekleştirilen panelin oturum başkanlığını Yrd. Doç. Dr. Ayfer BAYINDIR ÇEVİK üstlendi. RTEÜ Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe ERTÜRK,  Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ceyda UZUN ŞAHİN, RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uzman Hemşiresi Zehra YILMAZ konuşmacı olarak katıldı. Yrd. Doç. Dr. Ayşe ERTÜRK Hastane enfeksiyonlarının gelişimi ve sıklığı, Öğretim Görevlisi Ceyda UZUN ŞAHİN Hastane enfeksiyonları kontrolünde mikrobiyoloji laboratuvarı ve Uzman Hemşiresi Zehra YILMAZ Hastane enfeksiyonları önlemede hemşirenin rolü hakkında bilgi verdiler.

 

 

Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu tarafından “Stoma İle Yaşam ve Stomaterapi Hemşireliği” konulu panel düzenlendi.

Üniversitemiz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda tertip edilen panelde, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde kolorektal kanser teşhisi ile tedavi alan birçok hasta olmasına rağmen hemşireliğin özveri ve yetkinlik gerektiren en özel alanlarından biri olan stomaterapi hemşiresi bulunmamasına dikkat çekildi. Bu çerçevede, hem hemşirelere hem de öğrencilere, stomaterapi hemşiresinin görev, yetki ve sorumlulukları konusunda eğitim verildi.

Sağlık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Levent TÜMKAYA’nın Panel Başkanlığını yaptığı programda  konuşmacılar, Sağlık Yüksekokulumuz Öğr. Gör. Şule KURT “Bakım Profesyonelleri ve Stomaterapi Hemşireliği,  Stoma ve Stomaterapi Nedir? Stomaterapi Hemşiresi Nasıl Olunur ve Yasal Mevzuat Nedir?  Hasta hakları ve Stomalı Hasta, Mesleki Örgütlerin Alana Katkıları Nelerdir?”, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Sema KOÇAN “Stoma ve Stoması Olan Hastanın Preoperatif ve Postoperatif Hemşirelik Bakımı, Preoperatif Hasta Eğitimi Neleri Kapsamalıdır? Postoperatif Hasta Bakımı”, Sağlık Yüksekokulu Halk Sağlığı Bölümü Yrd. Doç. Dr. Ayten YILMAZ “Stoma İle Yaşam, Günümüzün En Önemli Sağlık Problemleri, Dünyada ve Ülkemizde Kanser İnsidansları, Stoma ve Kanser, Ostomili Bir Yaşama Hazırlık”, Psikiyatri Öğr. Gör. Burcu GENÇ KÖSE “Stoma ve Psikolojik Yansımalar, Hastalık Nedir? Hastalığa Karşı Gelişen Psikolojik Tepkiler? Stomalı Kişilerde Görülen Psikolojik Sorunlar, Stoması Olan Bireylerin Duygu İfadeleri, Hemşirenin Amacı, Hemşirelik Yaklaşımları” ve  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Stoma ve Yara Bakım Hemşiresi Durucan AYDIN “Ostomi Torbası İle Yaşam, Hastayı Bilgilendirmenin Önemi, Ürostomi, Bebeklerde Stoma Bakımı, Kolostomi Torbasının Hemşirelik Bakımı, Kolostomi Komplikasyonları, Fistüller Hemşirelik Bakımı” konularında katılımcıları bilgilendirdiler.

Soru cevap bölümü ile tamamlanan panel sonunda konuşmacılara ve programın oluşmasında emeği geçenlere belge takdim edildi.

 

 

Diyabetik Ayak Enfeksiyonlarında Korunma, Tanı, Tedavi ve Bakım: Güncel Yaklaşımlar” Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi(RTEÜ) Sağlık Yüksekokulu konferans salonunda 28.05.2014 tarihinde “Diyabetik Ayak Enfeksiyonlarında Korunma, Tanı, Tedavi ve Bakım: Güncel Yaklaşımlar”konulu panel düzenlenmiştir. Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinin geniş katılımı ile gerçekleştirilen panelin oturum başkanlığını Yrd. Doç. Dr. Ayfer BAYINDIR ÇEVİK üstlendi. RTEÜ Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayşe ERTÜRK, Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayfer BAYINDIR ÇEVİK, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Hilal PEKMEZCİ, Uzman Eda TARHANACI konuşmacı olarak katıldı.  ERTÜRK Diyabetik ayak Enfeksiyonlarında tedavinin nasıl gerçekleştirildiğini, ÇEVİK diyabetik ayak prevelansı hakkında,  PEKMEZCİ diyabetik ayak fiziksel muayenesinin nasıl gerçekleştirileceği hakkında bilgi verdiler ve TARHANACI diyabetik ayak tedavisinde yeni yaklaşım VAC tedavisini tanıttı.

 

 

 

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda 21.05.2014 tarihinde ”Bası Yaraları” konulu panel düzenlenmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ve Rize Kanserle Mücadele ve Yaşam Derneği işbirliği ile Sağlık Yüksekokul konferans salonunda 10.04.2014 tarihinde  “Kanserle Mücadele ve Hemşirelik” konulu  panel düzenlenmiştir.  Panelde Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinin kanser konusunda farkındalığının arttırılması amaçlandı. Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik öğrencilerinin de geniş katılımı ile gerçekleştirilen panelde oturum başkanlığını Yrd. Doç. Dr. Ayfer Bayındır Çevik üstlendi. RTEÜ Eğitim Araştırma Hastanesi Onkoloji Merkezi’nden Tıbbi Onkolog Uzm. Dr. Cemil Bilir,  Dernek Başkanı Dr. Nilüfer Emen ve Onkoloji Hemşiresi Tuba Koyuncu konuşmacı olarak katıldı.  Bilir Kanser epidemiyolojisi, ve kanserde doğru bilinen yanlışlar, Koyuncu onkoloji hemşiresinin rol ve sorumlulukları, Kemoterapi hemşireliği ve kemoterapi uygulamasında hemşirenin dikkat edilmesi gerekenler ve RTE Üniversitesi Kanser merkezi işleyişi konularında bilgi verdi. Emen ise kanserli hastaya psiko sosyal desteğin önemine değinerek, Rize Kanserle Mücadele ve Yaşam Derneği’nin misyon ve vizyonunu açıklayarak dernek tanıtımını yaptı.

Öğretim elemanlarının, öğrencilerin ve hemşirelerin katılımı ile gerçekleştirilen panelde Dernek Başkanı Dr. Nilüfer Emen ve Yrd. Doç. Dr. Ayfer Bayındır Çevik Rize’de kanserle mücadelede kapsamında bu tarz faaliyetlerin sürdürülmesinde gereken özeni göstereceklerini belirttiler.

.

 

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliği ile Yüksekokul konferans salonunda 28.03.2014 tarihinde öğrenci “Organ Bağışı Farkındalığı Geliştirme-I” konulu  panel düzenlenmiştir.  Panelde Sağlık okulu öğrencielirnin farkındalığının arttırılması amaçlandı. Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik öğrencilerinin de geniş katılımı ile gerçekleştirilen panelde oturum başkanlığını Yüksekokul müdürü Levent Tümkaya üstlendi. RTEÜ Eğitim Araştırma Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Doç. Dr. Şahin Bozok ,  Yüksekokulumuz öğretim üyesi  Yrd. Doç. Dr. Ayfer Bayındır Çevik ve Uzman Hemşire Aynur Yılmaz konuşmacı olarak katıldı.  Bozok organ naklinin önemi, ülkemizdeki ve Rize’deki durum, beyin ölümü konularını ele aldı.  Yılmaz Organ nakli koordinasyonu ve donör bakımı ve Rize’de yapılan uygulamalara  değindi. Bayındır Çevik Transplantasyon öncesi ve sonrası hasta takibi konularını anlattı. “Kalbinize bir kez sorun hayat vermek ister mi ?” temasının işlendiği panel sonrasında öğrenciler ve öğretim elemanları oluşturulan standta  gönüllü olarak organ bağışında bulundular.

 

 

Hemşireler İçin Mezuniyet Sonrası Diyabet Farkındalığı Geliştirme Eğitimi yapıldı.
.